Inwestycja obejmie osiem budynków 7- i 5-kondygnacyjnych, w których zaprojektowano 469 mieszkań: od kawalerek po rodzinne 4-pokojowe. Do dyspozycji mieszkańców będzie ponad 500 miejsc parkingowych, z czego blisko 450 w garażach podziemnych. W parterach trzech budynków zlokalizowano lokale usługowe.

Przedszkole

Na parterze jednego z nowych budynków, ponad 350-metrowy lokal zostanie przeznaczony na przedszkole. Do lokalu przylega plac zabaw o powierzchni niemal 80 m². Najmłodsi mieszkańcy osiedla będą mieli dostęp do nowoczesnej placówki edukacyjnej, a rodzice wygodę i spokój, że ich pociechy znajdują się tak blisko miejsca zamieszkania.

Zielone patio Zielone patio
Przedszkole Przedszkole
Parking podziemny Parking podziemny
Plac zabaw Plac zabaw

Architektura

 Jest to inwestycja absolutnie unikatowa. Ocalałe fragmenty zabytkowej, niegdyś największej w Europie fabryki wagonów, zostaną odrestaurowane i wkomponowane w nowoczesną, modernistyczną architekturę. Budynki w poziomie zostały podzielone na część dolną, ceramiczną, ciemną – nawiązującą wykończeniem do zabytkowych budynków oraz na część górną, jasną.

Osiedle bez barier

Projektanci zagospodarowali teren pozbawiając go wszelkich barier architektonicznych, tak by osiedle było przyjazne także dla osób niepełnosprawnych.

Wejścia do budynków znajdują się w większości przypadków na poziomie terenu, a w wypadku różnicy poziomów przewidziano zewnętrzne pochylnie. Wszystkie budynki wyposażono w windy, które zapewnią osobom niepełnosprawnym dostęp do wszystkich poziomów użytkowych budynków.

Rozwiązania techniczne, kolorystyczne i materiałowe utwardzonych nawierzchni,  ławki, leżaki parkowe, stojaki i  inne elementy infrastruktury zewnętrznej pozwalają  też  na bezpieczne korzystanie z przestrzeni osiedla przez osoby niewidome i niedowidzące.

Układ przestrzenny osiedla

Całość  założenia  (teren A – czyli pierwszy etap inwestycji oraz teren B – czyli drugi etap inwestycji) składa się z kilku głównych warstw urbanistycznych. Pierwsza, to budynki zabytkowe: poczta, hala i kotłownia, wprzęgnięta  w  całość  kompozycji. W północnej części drugiej warstwy dominuje zieleń, a południowej – nawierzchnia  z  historycznej kostki  granitowej. Trzecia warstwa to trzy połączone ze sobą place – każdy o odmiennym charakterze. Stanowią jeden z  ważniejszych motywów przestrzennych osiedla. Do Placu Publicznego prowadzi szeroka brama zabytkowego budynku. Ma on formę otwartej  przestrzeni, z  wyspami zieleni  ukształtowanej  jako niewielkie  wzniesienia. Stanowi przedsionek dla funkcji publicznych, planowanych w  zabytkowej hali. Sercem osiedla będzie Plac Centralny, mający pełnić m.in. funkcję rekreacyjną. Trzeci plac, usytuowany w północno-wschodnim narożniku inwestycji, został zaplanowany jako teren zielony, łączący zabudowę osiedla z przestrzenią u. Tęczowej.

Udogodnienia

Inwestycja oferuje szeroką gamę dodatkowych pomieszczeń i obiektów. Na terenie znajdzie się ponad 500 miejsc postojowych. Niemal tyle samo miejsc – 514 – przeznaczono na stojaki rowerowe. Zdecydowana większość z nich ulokowana została w kondygnacji podziemnej, ale kilkadziesiąt z nich zaplanowano w różnych miejscach na terenie osiedla. W zespole parkingów przewidziano dwa stanowiska do  ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 3,7 kW.  Dodatkowo na terenie osiedla zaplanowano komórki  lokatorskie zlokalizowane  zarówno w  podpiwniczeniu  jak i na  kondygnacjach  nadziemnych.

Komórki lokatorskie Komórki lokatorskie
Wózkownia Wózkownia
Rowerownia Rowerownia
Miejsca postojowe Miejsca postojowe

Eleganckie powierzchnie wspólne

Lokale usługowo-handlowe

Dużą zaletą nowej inwestycji jest bogata oferta lokali użytkowych nie tylko już dostępnych w ramach okolicznej infrastruktury, ale także takich, które dopiero powstaną. Zaplanowano tu lokale usługowe na parterze nowych budynków, pod usługi zostaną też przystosowane powierzchnie użytkowe w już istniejących obiektach historycznych. Oznacza to, że na terenie inwestycji kilka tysięcy metrów kwadratowych będzie przeznaczonych pod usługi. Stwarza to możliwość nie tylko szybkiego załatwienia spraw najważniejszych dla naszego codziennego życia, ale być może także znalezienia pracy lub otwarcia własnej działalności tuż obok miejsca zamieszkania.

W otoczeniu zieleni

Wokół budynków znajdą się sprzyjające odpoczynkowi powierzchnie zielone. Projekt przewiduje nasadzenia 50 drzew liściastych w tym klonów, buków, robinii akacjowych i wiśni piłkowanych o pięknych bladoróżowych kwiatach cieszących oko już od początku wiosny. Ponadto na terenie inwestycji zasadzonych zostanie jeszcze ponad 8 000 krzewów liściastych i niemal 4 000 krzewów iglastych oraz trawy ozdobne. Zieleń dopełnią łąki kwietne z nasadzeniem lawendy.

Dwa place zabaw

Na terenie inwestycji zaplanowano dwa place zabaw. Jeden z nich, o powierzchni niemal 80m², będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców. Drugi, jeszcze większy, o powierzchni ponad 100 m², będzie do dyspozycji wychowanków przedszkola zlokalizowanego w jednym z lokali użytkowych. Na obu placach zabaw znajdą się sprzęty gwarantujące najmłodszym mieszkańcom osiedla wspaniałą zabawę: m.in. drabinki, zjeżdżalnie i piaskownice.